Results for CompassSport Cup/Trophy 1st Rd, Claife Heights, 17/02/2013
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, YellowBrown (length 8.6km, climb 340m, 25 controls)
1 Thomas Fellbaum MDOC M21 66:05 100 2 Mark Saunders LOC M21 68:33 99 3 Chris Owens DEE M20 69:21 98 4 Todd Oates LOC M21 70:32 97 5 Mike McIver LOC M21 70:36 96 6 Mike Johnson SROC M50 72:26 95 7 Lewis Taylor WCOC M21 74:38 94 8 Chris Heppenstall LOC M21 77:34 93 9 Joe Mercer SELOC M21 77:42 100 10 Jack Wright LOC M20 80:48 92 11 Phil Winskill WCOC M35 83:00 91 12 Jeff Powell Davies BL M21 85:23 99 n/c Phil Scarf EPOC M50 87:18 13 Pete Kidd SELOC M35 88:44 98 14 Liam Corner MDOC M40 89:43 90 15 Paul Gaines BL M40 89:49 97 16 Nick Taylor MDOC M21 90:09 89 17 John Slater WCOC M40 96:10 88 18 Mike Harrison WCOC M40 96:39 87 19 David Spencer WCOC M40 98:42 86 20 Robert Browne LOC M21 101:03 85 -----------Brown standard------------ 21 Nicholas Evans NOC M50 101:27 22 Steve Wilson PFO M35 101:55 96 n/c Stuart Parker WAROC M45 102:05 23 Steven Breeze WCOC M40 111:39 84 24 Duncan Harris DEE M45 113:41 83 25 Matt Driver SELOC M21 115:36 95 26 Stephen Fellbaum MDOC M50 117:10 82 27 Kevin Booth PFO M45 117:45 94 28 Mark Edwards SROC M45 118:28 81 29 Derek Fryer LOC M55 119:54 80 30 Paul Wilmore SROC M21 121:35 79 31 Geoff Clarke LOC M21 127:15 78 32 John Taylor SROC M60 133:06 77 33 Pete Owens DEE M50 134:55 76 34 Andrew Tomkinson SELOC M40 141:29 93 35 Jeff Ball SROC M40 143:50 75 36 Andrew Stimson MDOC M21 149:53 74 37 Mark Sammon SELOC M40 150:40 92 38 Stewart Forsyth SROC M50 195:06 73 Stephen Lang MDOC M40 92:38
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Blue Women (length 5.9km, climb 260m, 18 controls)
1 Hollie Orr LOC W21 51:46 100 2 Elspeth Ingleby SELOC W21 57:32 100 3 Zoe Harding SROC W20 58:20 98 4 Helen Winskill WCOC W35 58:32 96 5 Karen Parker BL W50 64:48 98 6 Catherine Wilson PFO W35 67:16 96 7 Natalie Beadle LOC W18 68:29 94 8 Rachel Deegan SELOC W21 79:23 94 9 Rebecca Humphreys MDOC W18 79:37 92 10 Helen Ashton PFO W21 81:36 92 11 Rowena Browne SROC W50 82:41 90 n/c Adrian Butter SN M35 84:51 12 Heather Fellbaum MDOC W50 88:39 88 13 Zoe Smithard DEE W21 90:18 86 ------------Blue standard------------ 14 Jackie Scarf EPOC W50 90:59 15 Maggie Hateley DEE W50 92:47 84 16 Ange Jackson WCOC W35 93:51 82 17 Elizabeth Hughes DEE W21 96:37 80 18 Alison Etherden SELOC W21 96:54 90 19 Janet Evans NOC W50 98:45 20 Sally Gilliver MDOC W50 100:47 78 21 Caroline Gregson DEE W45 101:40 76 22 Kate Charles WCOC W40 103:23 74 23 Jane McCann MDOC W45 106:07 72 24 Sian Calow DEE W50 111:42 70 n/c Lynne Merrington DEE W21 115:56 25 Debra Hoyle PFO W40 162:47 88
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Blue Men (length 6.0km, climb 270m, 18 controls)
1 William Rigg LOC M18 47:52 100 2 Quentin Harding SROC M50 50:33 99 3 Alex McCann MDOC M18 52:28 98 4 Alistair Thornton MDOC M18 58:08 97 5 Pete Nelson WCOC M55 60:38 96 6 Iain Smith-Ward LOC M45 61:09 95 7 Dan Parker BL M50 62:03 100 8 Mark Seddon SELOC M50 62:11 99 9 Timothy Martland MDOC M50 64:41 94 10 Jon Hateley DEE M50 66:30 93 11 Alan Irving WCOC M45 67:40 92 12 Matthew Penellum LOC M20 67:58 91 13 Michael Billinghurst WCOC M50 68:07 90 14 Steve Dempsey MDOC M50 69:10 89 15 Richard Tiley LOC M55 70:59 88 16 Jeff Goodwin WCOC M50 71:10 87 17 John Taylor WCOC M50 72:02 86 18 Gavin Smith SROC M55 72:13 85 19 Nick Howlett LOC M45 72:58 84 20 Malcolm Irvine DEE M55 77:27 83 21 Howard Leslie WCOC M50 77:46 82 22 Andy Thornton MDOC M50 77:49 81 23 David McCann MDOC M50 78:30 80 24 David Downes WCOC M55 81:13 79 25 Jon Carberry SROC M50 81:31 78 26 Trevor Hindle MDOC M45 81:58 77 27 Ray Humphreys MDOC M50 86:05 76 n/c Duncan Conway LOC M45 87:31 28 Nick Campbell DEE M55 87:56 75 29 Simon Filmore LOC M55 89:02 74 30 Kevan Latham SELOC M55 89:39 98 31 Alan Ogden MDOC M50 90:57 73 32 Chris Roberts SROC M55 92:02 72 33 Gerry Garvey BL M45 92:57 97 34 Rick Houghton SROC M50 93:40 71 35 Michael Hood SELOC M50 94:28 96 ------------Blue standard------------ 36 Alan Poxon MDOC M55 95:04 70 37 Graham Farley LOC M50 95:07 69 38 Andy Ellis PFO M50 95:45 95 39 Philip Dewhurst SELOC M50 96:21 94 40 John Brewer SROC M45 96:39 68 41 Roy McGregor SROC M45 97:11 67 42 Norman Hall DEE M65 97:53 66 43 Paul Wright PFO M50 98:30 93 44 Paul Turner SELOC M55 98:56 92 n/c Roger Carter DEE M50 99:11 45 Andrew Payne DEE M60 99:24 65 46 Chris Emerson WCOC M55 100:19 64 47 Graham Watson WCOC M50 102:50 63 48 Eric Burton SELOC M50 102:51 91 49 Andy Campbell DEE M50 103:10 62 50 Stephen Edge LOC M50 105:17 61 51 Eddie Speak MDOC M55 106:08 60 52 Philip Nichols BL M55 108:13 90 n/c James Merrington DEE M35 110:02 53 Graham Walkden LOC M55 114:54 59 54 Andrew Wood PFO M55 115:37 89 55 Ian Weaver DEE M45 117:20 58 56 Dean Thetford SELOC M50 121:45 88 57 Jonathan Eaton WCOC M55 125:17 57 58 Ian Lowles WCOC M45 126:03 56 59 Tom Gray PFO M55 130:02 87 60 Hamish Willis PFO M55 132:14 86 61 Paul Tickner WCOC M55 132:37 55 62 Chris Whitby WCOC M45 139:16 54 63 Andrew Robinson PFO M50 156:28 85 64 Steve Nicholls MDOC M55 189:54 53 65 Michael Owen MDOC M55 248:14 52 mp Angus Dobson LOC M18 71:56 Missing no 16 mp Malachy Buck LOC M18 76:45 Missing no 11 mp Andy Lewsley BL M55 85:03 Missing no 11 Martin Skinner WCOC M45 rtd Missing nos 6-18
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Green Women (length 4.1km, climb 180m, 12 controls)
1 Sarah Jones LOC W18 38:57 100 2 Katie Wright LOC W18 44:42 98 3 Katrina Hemingway WCOC W18 45:28 96 4 Elizabeth Jackson DEE W50 48:21 94 5 Charlotte Somers-Cocks LOC W50 48:33 92 6 Angela Brand-Barker WCOC W50 49:41 90 7 Sara Campbell DEE W45 50:04 88 8 Vicky Thornton MDOC W50 50:05 86 9 Christine Goulding BL W50 50:10 100 10 Susan Skinner WCOC W45 51:51 84 11 Debbie Thompson BL W55 53:11 98 12 Susan Harding SROC W50 53:12 82 13 Debbie Watson WCOC W55 54:10 80 14 Mary Ockenden SROC W50 57:38 78 15 Johanna Cleary LOC W45 58:07 76 16 Joanne Taylor SROC W50 59:04 74 17 Heather Wornham WCOC W18 60:13 72 18 Jane Anthony SROC W55 64:05 70 19 Jane Campbell DEE W55 65:42 68 20 Anne Burbidge WCOC W50 67:45 66 21 Pauline Smithard DEE W55 68:47 64 22 Jackie Chapman LOC W55 68:49 62 23 Judith Wood PFO W50 69:04 96 24 Rachel Powell LOC W45 70:24 60 25 Pat Moody DEE W55 72:11 58 -----------Green standard------------ 26 Lindsey Bayles LOC W50 72:58 56 27 Gill Browne LOC W55 73:25 54 28 Kath Speak MDOC W50 73:39 52 29 Joyce Woffindin WCOC W50 75:38 50 30 Pauline Richardson LOC W55 76:33 48 31 Helen Elmes DEE W20 77:08 46 32 Bentley Juliet SROC W45 78:14 44 33 Karen Farley LOC W50 78:24 42 34 Charlotte Jackson PFO W20 79:48 94 35 Kim Leslie WCOC W50 81:30 40 36 Marie Roberts MDOC W55 82:23 38 n/c Sarah Watkins SROC W35 87:41 n/c Ruth Harris DEE W40 88:56 37 Hannah Irvine DEE W20 93:50 36 38 Sarah Chaudhri WCOC W50 100:49 34 39 Caroline Barcham SELOC W50 108:00 92 40 Anita Evans BL W55 108:11 90 41 Marion Inchmore LOC W55 110:32 32 42 Judith Filmore LOC W55 129:17 30 43 Alice Mervin PFO W45 144:20 88 44 Melody Thompson SELOC W50 188:15 86 mp Rebekah Beadle LOC W50 56:58 Missing no 2 mp Joy Irvine DEE W55 80:36 Missing no 9 mp Penny Bibby WCOC W55 86:28 Missing no 7 Jane Collins SROC W55 rtd Missing nos 5-7,9-12 Hazel Hindle MDOC W50 rtd Missing nos 5-12
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Green Men (length 4.2km, climb 190m, 12 controls)
n/c Joey Scarf EPOC M18 44:11 1 John Britton MDOC M60 44:13 100 2 Mike Smithard DEE M60 47:20 98 3 Julian Lailey SROC M65 47:56 96 4 Cliff Etherden LOC M65 49:44 94 5 Michael Pearson WCOC M65 50:35 92 6 Raymond Wren BL M65 51:17 100 7 Michael Wilmore SROC M60 51:25 90 8 Bob Barnby WCOC M60 51:29 88 9 Richard Towler LOC M60 52:10 86 10 Peter Ross MDOC M65 52:43 84 11 Christopher Calow DEE M60 53:16 82 12 Roger Jackson WCOC M65 53:56 80 13 Eifion Thomas DEE M60 54:19 78 14 Chris Rostron MDOC M65 55:45 76 15 Michael Hobson LOC M65 55:47 74 16 David Rose PFO M60 56:22 98 17 Tony Davies SELOC M65 56:57 96 18 Chris Lates BL M70 57:30 94 19 John Nash LOC M60 57:38 72 20 George Crawford-Smith PFO M65 58:34 92 21 Martin Powell LOC M60 60:06 70 22 David Rosen SROC M60 60:27 68 23 Roger Smith LOC M65 60:39 66 24 Steve Buckley LOC M65 60:44 64 25 John Pullin LOC M60 60:45 62 26 Robin Thomas BL M60 62:23 90 27 Ray Johnstone WCOC M60 63:08 60 28 Tony Duncan WCOC M70 63:23 58 29 Richard Evans BL M60 63:56 88 n/c Philip Hay DEE M40 64:20 30 Raymond Pickett SROC M60 64:20 56 31 John Padget DEE M70 65:41 54 32 Stephen Round SELOC M60 65:58 86 -----------Green standard------------ 33 David Mawdsley MDOC M70 67:40 52 34 Ian Watson MDOC M65 67:48 50 35 Philip Gager SROC M65 68:36 48 36 Dave Neild LOC M65 69:26 46 37 Bill Hyslop SROC M70 69:42 44 38 Trevor Smith PFO M65 69:55 84 39 Chris Kirkham MDOC M65 70:20 42 40 Trevor Roberts MDOC M65 70:41 40 41 Denis Murphy DEE M65 72:27 38 42 Peter Hills DEE M65 73:32 36 43 Dick Whitworth BL M70 73:56 82 44 Robert Forster LOC M70 74:06 34 45 Andrew Tarr DEE M70 75:09 32 46 Jim Mitchell PFO M70 75:24 80 47 Alan Mullock DEE M65 75:31 30 48 Dave Fenwick WCOC M65 76:03 28 49 Mike Fairburn PFO M70 76:07 78 n/c Paul Booth SELOC M45 76:45 50 John Bettinson LOC M70 76:51 26 51 Ian Gilliver MDOC M60 76:57 24 52 Grahame Crawshaw MDOC M65 79:30 22 53 Geoff Woolfenden DEE M60 80:47 20 54 Tony Wagg MDOC M65 81:21 18 55 Bob Elmes DEE M65 82:23 16 56 Richard Collins SROC M65 85:27 14 57 Charles Flanagan LOC M70 87:17 12 58 Richard Moss BL M70 90:25 76 59 Roy Stevenson SELOC M65 90:57 74 60 Norman French LOC M65 94:26 10 61 Peter Marett SROC M70 100:54 8 62 James Smith DEE M65 104:23 6 63 Alan Heppenstall LOC M70 117:18 4 mp Andrew Smith LOC M65 111:58 Missing no 11 mp David Tomkinson SELOC M70 178:23 Missing nos 10-12
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Short Green (length 3.2km, climb 150m, 10 controls)
1 Carol McNeill LOC W65 40:04 100 2 Helena Burrows LOC W60 44:09 98 3 Jenny Wren BL W60 48:12 100 4 Miriam Rosen SROC W60 48:34 96 5= Jillyan Dobby MDOC W60 49:22 94 5= Andrew Gregory MDOC M75 49:22 94 7 Kate Bryant MDOC W60 52:21 90 8 Janet Nash LOC W60 57:56 88 9 Jan Ellis MDOC W65 59:06 86 n/c Beatrix Calow DEE W20 61:00 10 Peter Knott SROC M75 62:07 84 11 Susan Roome SROC W60 63:03 82 12 Irene Crawshaw MDOC W65 63:06 80 13 Julie Brook MDOC W65 64:04 78 14 Kath Etherden SELOC W60 64:40 98 15 Jean Payne DEE W60 64:45 76 16 Gillian Rowan-Wilde PFO W65 64:52 96 --------Short Green standard--------- 17 Janet Taylor MDOC W60 66:38 74 n/c Megan Owens DEE W50 69:40 18 Alan Heron SELOC M75 71:33 94 19 Ann Smith LOC W65 71:35 72 20 Helen Neild LOC W65 72:36 70 21 Wendy Crawford-Smith PFO W65 73:37 92 22 Sue Birkinshaw MDOC W75 76:36 68 23 Anne Jago LOC W65 77:49 66 n/c Lesley Wornham WCOC W55 78:09 24 Alison Doyle MDOC W60 79:22 64 25 Louise Wilson BL W70 79:55 90 26 Margaret Murphy DEE W65 85:17 62 27 Shirley Moss BL W70 92:24 88 28 Sheila Hills DEE W65 141:27 60 mp Sheila Hobson LOC W60 130:24 Missing nos 9-10 Joan Arnold SELOC W75 rtd Missing nos 5-8 Margaret Gregory MDOC W75 rtd Missing nos 7-10
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Light Green (length 3.1km, climb 150m, 10 controls)
1 Philip Vokes DEE M18 24:42 100 2 Adam Bartlett LOC M16 24:54 96 3 Callum Pearson WCOC M18 27:02 92 4 Laurence Johnson SROC M16 27:27 88 5 John Dempsey MDOC M18 28:07 84 6 Matthew Fellbaum MDOC M16 28:38 80 7 Edward Calow DEE M18 29:17 76 8 Daniel Weaver DEE M14 29:30 72 9 Jamie Hoyle PFO M16 33:44 100 10 Katherine Lowles WCOC W16 34:47 100 11 Laura Hindle MDOC W16 35:34 96 12 James Allison LOC M16 35:37 68 13 Hannah Cleary-Hughes LOC W16 35:41 92 14 Noah Howlett LOC M16 35:52 64 15 Lois Jefferson LOC W16 37:56 88 16 Carolyn Hindle MDOC W18 37:59 84 17 Tom McCann MDOC M16 39:22 60 18 Helen Ockenden SROC W16 39:47 80 --------Light Green standard--------- 19 Hannah Goldswain PFO W16 41:12 100 20 Anne Ockenden SROC W16 41:23 76 21 Ben Nicholl LOC M16 43:23 56 22 Florrie Dobson LOC W16 45:30 72 23 Lewis Robinson PFO M16 45:49 96 24 Alexander Chaudhri WCOC M18 47:41 52 25 Kira Browne SROC W18 48:53 68 26 Matthew Blackley WCOC M16 50:18 48 27 Matt Edge LOC M18 52:37 44 n/c Martin Pickering DEE M45 53:49 28 Matthew Whitby WCOC M16 59:50 40 29 Kate Skinner WCOC W16 60:52 64 30 Ben Comer SELOC M16 62:05 92 31 Therese Thetford SELOC W18 71:20 96 n/c Oliver Bibby WCOC M20 74:07 n/c Wolfgang Altenau DFOK M60 88:26 32 Lucy Wilson PFO W16 94:44 92 n/c Rebekah Marett SROC W21 107:31 n/c Lisa Kidd SELOC W35 108:29 mp Ross Smith SELOC M16 85:01 Missing nos 9-10 mp Catriona Fleming DEE W45 118:31 Missing nos 8-9 Ben Cooper LOC M16 rtd Missing nos 3,6-8 Alexander Holland PFO M16 rtd Missing nos 6-9 Vanessa Brierley WCOC W45 rtd Missing nos 7-10
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Orange (length 2.9km, climb 110m, 11 controls)
1 Jack Cryer PFO M14 26:23 100 2 Daniel Spencer WCOC M14 27:29 100 3 Harry Scott LOC M14 27:58 96 4 Stewart Allison LOC M14 28:01 92 5 Hannah Hateley DEE W14 31:02 100 6 George Tanner PFO M14 32:05 96 7 James McCann MDOC M14 32:06 88 8 Daisy Fletcher-Cooney LOC W14 33:25 96 9 Sam Yates LOC M14 33:34 84 10 William Bannister LOC M14 33:58 80 11 Ryan Smith LOC M14 37:42 76 12 Corinna Howorth PFO W14 39:33 100 13 Jack Caine LOC M14 40:00 72 14 Benjamin Martland MDOC M14 42:04 68 15 Ben Breeze WCOC M14 43:02 64 16 Megan Bartlett LOC W14 44:01 92 17 Finlay Johnson SROC M12 44:41 60 18 Rosie Spencer WCOC W12 45:02 88 19 Alexander Foster LOC M12 45:13 56 20 Alexander O'Donovan LOC M14 47:02 52 -----------Orange standard----------- n/c Jack Bingham WCOC M16 47:52 21 Andrew Lees PFO M14 48:00 92 22 Victor Nicholson-Sopwith LOC M14 48:51 48 23 Ben Goodwin WCOC M12 49:02 44 24 Matilda Eve Tiribocchi LOC W14 49:44 84 25 Christian Alex LOC M12 50:00 40 26 Joel Thetford SELOC M14 54:23 88 27 Joshua Sammon SELOC M12 58:11 84 28 Francis Smith-Ward LOC M12 59:14 36 29 Willow Moody DEE W14 61:41 80 30 Catherine Bloom LOC W12 61:48 76 31 Jemima Tanner PFO W14 63:01 96 32 Chloe Brotherton PFO W14 63:12 92 33 Matthew Forrester LOC M14 64:12 32 34 Anna Lister LOC W14 65:08 72 n/c Patrick Thomas + 1 LOC M10 65:21 35 Philip Shrimpton LOC M12 67:39 28 36 Lucy Hay DEE W10 68:01 68 37 Rachel Smith PFO W14 69:25 88 n/c Hannah Ravenswater DEE W18 70:31 n/c Alice Ball SROC W12 78:20 38 Rebecca Hay DEE W10 80:02 64 n/c Megane Lanoy W18 82:37 39 Leo Jones LOC M12 85:52 24 n/c Pauline Booth SELOC W50 106:27 n/c Joanna Treasure SELOC W50 122:37 Fiona Newby LOC W14 rtd Missing nos 8-11
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Yellow (length 2.4km, climb 90m, 10 controls)
1 Anna Harris DEE W10 28:17 - 2 Emma Weaver DEE W10 34:49 - 3 Oliver Ball SROC M10 35:17 4 Jack Smith PFO M10 35:24 - 5 Christian Wood PFO M12 36:53 - 6 Francis Carter DEE M12 39:54 7 Caitlin Irving WCOC W10 40:49 - -----------Yellow standard----------- 8 Hannah Carter DEE W18 47:31 9 Matthew and James Birkinshaw WCOC M10 55:51 10 Hannah Cordey Rebecca James PFO W12 60:11 11 Gaines and Strangwick families BL W6 74:01 12 Emily Butter +1 SN W10 74:34 13 Adam Thetford + 1 SELOC M10 84:46
Courses Brown, Blue Women, Blue Men, Green Women, Green Men, Short Green, Light Green, Orange, Yellow
Return to Top, index
Results software provided by Michael Napier, e-mail mnapier @ cix.co.uk